2011. április 6., szerda

Pulzusjáték

Ígértem a beszámolót, hát tessék, bemutatom Lulu új játékát:


 Eztet itten úgy hívják, hogy pulzusmérő óra. Neten rendelve villámsebességgel érkezett meg egyenesen Ausztriából. Nagyon baráti áron jutottam hozzá, mert már kifutott modell a lelkem, de a célnak megfelel. Még ez a szerencse, mert amit először kinéztem az pont kétszer ennyibe került. Na kéremszépen, most bemutatom mire jó ez a kütyü.

Emlegetem itt mindig, hogy alacsony meg közepes intenzitás, nektek meg fúrja a kíváncsiság az oldalatokat, hogy az mi a bánat. A kutya a pulzusban van elásva. A pulzus ugyi a percenkénti szívverések száma, más ébredéskor az ágyból kigurulva, más nyugalomba a számítógép előtt ülve, és más edzés közben. Edzés közben emelkedést mutat a nyugalmi pulzushoz képest, ez gondolom nem nagy meglepetés. De nem mindegy meddig emelkedik! Van ugyanis egy aerob edzéshez optimális pulzus zóna, méghozzá a maximális pulzus 65-85 % közötti tartomány. Ez az a zóna, ahol ugyi a glikogén vízre és széndioxidra bomlik, és nem keletkezik közben az a dög tejsav, amitől úgy fáááj… Zsírégetéshez inkább 60-70% a bűvös zóna.
Ezt ökölszabállyal úgy lehet kiókumlálni, hogy 220 mínusz életkorod, és ezt szorozgatjuk a megfelelő százalékokkal. De van itten egy kis probléma. Hogy ez baromi pontatlan. Ez a képlet nem veszi figyelembe, hogy éppen egy hetes nyaralásból jöttél, vagy egy hétig nyomtad az ágyat influenzásan. Nem tudja bekalkulálni, hogy százkilós testsúlyt lát el vérrel a szív, vagy csak ötvenet. Azt sem veszi figyelembe, hogy szétstresszelted a munkahelyen az agyad, vagy éppen valaki az ellenkező (vagy azonos, kinek mi) nem táborából hat rád isnpirálóan. Szóval nem kalkulál azzal a millió egyéb lelki-fizikai tényezővel, ami befolyásolja a pulzust, és az aktuális terhelhetőséget.

Erre van kitalálva a kütyü, és benne a varázslatos Own Zone funkió. Szépen felcsatolod a jeladót a habtested mellkasára, az küldi a rádiójeleket az órához, ami pár perces bemelegítő mozgolódás után a szívfrekvencia szabálytalanságaiból megállapítja, hogy neked abban a pillanatban mi az edzés céljának megfelelő célpulzus tartomány. És aztán a jóég óvjon attól, hogy ettől lefelé vagy felfelé eltérjen a pulzusod edzés közben, mert az óra abban a pillanatban elkezd visítani.

Ahhoz képest, hogy engem nem különösebben szoktak lázba hozni a műszaki kütyük, ezzel egész jól elszórakozok.
Annyira, hogy elindítottam egy tesztsorozatot. Tekintettel az elmúlt két hét intenzív magolásra, a héten lejáró aerobik bérletemre, felcsatoltam az órát, kiengedtem AtomAntit a ketrecből, és bevetettem magam a testedzésbe. Mindenféle mozgást és aerobik óratípust, amihez csak hozzáférek szigorú elemzés alá vettem, méghozzá zsírégetés szempontjából. Hát mi más lenne a téma, tavasz van, nyakunkon a bikiniszezon, mindenki fogyni óhajt. Hát most megversenyeztetem a mozgásformulákat, hogy melyik égeti leghatékonyabban a hájat. Mit meg nem teszek értetek:)

A minitanulmányt a következő blogbejegyzés formájában publikálom.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése