2011. április 12., kedd

Ándör kontroll

Meglehetősen strapásra, ámde annál tanulságosabbra sikeredett ez az én múlt heti (vagyis inkább múlt kilenc napi) tesztsorozatom. A napi két-két és fél órás edzések, majd a hét megkoronázásaként a vasárnapi brutál gyakorlati oktatási nap a Suliban még AtomAntit is leamortizálták, és amikor már ő nyűgös, az bizony jelent valamit. De megérte, mert most megoszthatom Veletek fantasztikus felfedezéseimet pulzuskontrollálás témakörben.

Azt ígértem ugyi, hogy zsírégetés szempontjából boncolgatom (és kritizálom, hehe:)) a különböző mozgásokat. Ezt azt jelenti, hogy az én kis pulzusmérő barátomon ki kell választani a "light" üzemmódot, ami nem azért light, mert fogyókúrás, hanem mert az intenzitás, amin edzeni akarom habtestemet, alacsony. Ez a maximális pulzus 60-70 % közötti célpulzus tartományt jelenti. Ezután ráküldöm az Own Zone funkciót a szívfrekvenciámra, és a kis barátom szépen megmondja, hogy abban a pillanatban ez a zóna nekem milyen tartományt jelent számokban, ahol nekem a pulzusomat tartanom kell edzés közben.
Hohóóó, itt ért az első meglepetés. Hogy bizony a kütyü ezt a zónát nem mindig találja meg, és ha nem találja meg, szépen számol életkor alapján, amit ugye nem szeretünk, mert nem pontos. Tanulmányoztam hát a használati útmutatót, ami azt mondja, hogy öt percen keresztül mozgolódjunk fokozatosan emelve a pulzust. Hát az én szivecském akkor zabi, mert ezzel a módszerrel egyszer sem sikerült belőni a saját zónámat. Viszont kb. másfél perc alatt megtaláltuk akkor, amikor "szerepelnem" kellett, és a pulzusom a lámpaláztól nyugalmi értékről néhány másodperc leforgása alatt felugrott 135-re, úgy, hogy a kisujjamat sem mozdítottam. Na erről ennyit.
Ha megvan a zóna, indulhat a valódi edzés. A kis barátom meg szépen eltárolja az időtartamot, hogy ezen belül mennyit töltöttem a kijelölt pulzus zónában, mennyi kalóriát égettem, és ennek hány százaléka történt zsírból. Íme:

Háziasszony bringa
Az otthoni szobabringa azért "háziasszony", mert igazán nagy ellenállást nem lehet beállítani rajta, viszont nagyon szeressük tesókámmal, mert lehet közben tv-t nézni. A pulzusom itt ugyancsak az alsó határ közelében mozgott, oda kellett rá figyelni, hogy a nagy tv bambulás közben nehogy kiszaladjak lefelé a zónából. Időtartam 55 perc, ebből 50 perc zónában, elégetve 226 kcal, 60 % zsírból. Nem rossz.

Futás, futás, futás
Kezdtem a Mecsek emelkedőin és lankáin, futottam a Margit sziget egyenes terepén majd a futópad lágy ölén. Itt meg éppenhogy elkezdtem, a pulzusom már szárnyalt is fel az egekbe. Én aztán igazán nem vagyok egy olajos-istennyila ha futásról van szó, sőt inkább lajhár vagyok, de most egyszerűen nem bírtam olyan lassan futni, hogy ne ugorjak ki a zónából felfelé. Kénytelen voltam elnémítani a kis barátomat, mert folyamatosan visított. Aztán sokadszorra azért sikerült a futással töltött idő háromnegyedét beleszorítani a zónába, és a kezdeti 45%-os zsírégetési arányt feltornázni 55 %-ra. Két szigetkör egy óra hét perc alatt, 49 perc zónában, 481 kcal felhasználva. Tavaly azon erőlködtem, hogy legalább egy icipicit gyorsabban lefussak egy kört fél óránál, most meg lassítanom kell, őrület...

Spinracing
Bélkilógatós fajta a javából, zsírégetéshez nem sok köze volt. Az 55 percből kemény 13 percet sikerült zónában tölteni, az is a bemelegítés, meg a levezetés alatt volt, az óra többi részében túlszaladt a kis szívem a felső zónahatáron. Itt elég nehéz kontrollálni az intenzitást, mert a zene diktál, ha játszik az ember az ellenállással, nem tud ütemre tekerni.

Dance, step dance
Ezek az én kis lieblingjeim, de képtelenség zónában maradni. A pulzusom hullámvasutazik, a koreográfia egyes lépéseinek betanításánál lemegy a béka segge alá, amikor meg extázisban nyomjuk a táncot, akkor csúcsokat dönget. Az 55 percből átlag 26 zónában. 300-340 kcal felhasználás, 50% ment zsírból.

Zumba
Na itt dobtam egy hátast a meglepetéstől. 34 percet sikerült zónába maradni az 55-ből. Ez elég jó arány a többi csoportos órához képest. Persze oktatófüggő, itt nagyban hozzájárult a dologhoz, hogy az edzőnek is volt egy "kis barátja". A 251 kcal-ból 60% zsír. Nem térek magamhoz.

Zsírégető óra
Itt van az, ami fénylik, de nem arany. Túl intenzív volt ez nekem a hájgyilkoláshoz. Összesen 13 perc zónában, ez elég gyászos ahhoz képest, hogy miként van fémjelezve az óra.

Fűnyírás
Csak vicceltem, ide nem hoztam a kis barátomat... Ez volt a pihenőnap, csak fűnyírás, meg kutyasétáltatás, semmi egyéb mozgolódás.


Most pedig levonom bölcs következtetéseimet:

1. Ez az Own Zone nem kamu! A terhelhetőségünk nem csak napról napra, de óráról órára is változik. Ráálltam üdén és frissen a hét elején a futópadra, a célzóna 133-149. Futkorásztam negyven percet, bevetettem magam egy táncos órára, és már csak 119-135 volt a zóna. A hét vége felé kissé megfáradva, de törve nem, a zóna már csak 106-122 körül mozgott.

2. Bebizonyosodott a korábbi sejtésem is: azért vagyok én párnás itt-ott ennyi mozgás ellenére, mert túl magas intenzitáson nyomtam mindig az ipart (na meg azért, mert bélpoklos vagyok) Figyelem, ne essünk tévedésbe! A magas intenzitás nem azt jelenti, hogy több órán át, hanem hogy túl erősen! A több órás edzés az rendben van :)

3. A pulzust „ándör kontroll” tartani nem is olyan egyszerű feladat. Viszont ha mindezt zsírégető tartományban teszi az ember, akkor egy jól viselhető, kellemes edzésben lesz része. Úgyhogy Balónak üzenem, hogy kitartás és futás, futás, futás ;-)

2 megjegyzés:

  1. A fűnyírást is mérned kellett volna. Én múltkor úgy leizzadtam, mint egy ló. Mondjuk lehet, hogy nem jó tartományban tologattam a fűnyírót. :-)
    Baló fut lelkesen, egyre több kilométert. Utána fel van dobva, mint egy kis óvódás, aki megkapta az óvóda összes játékát. Büszkének kell lennünk rá, neked is, meg nekem is.... Én az is vagyok!!

    VálaszTörlés
  2. Én mondtam is neki, hogy büszke vagyok rá!

    VálaszTörlés