Ezt a bejegyzést Zsú kedvéért írom.
Mondok néhány varázsszót:
Musculus erector spinae
Transversospinalis izomrendszer
(Nem felvágni akarok, csak néhány izomnak olyan szépen hangzik latinul a neve)
Szóval ők a mély hátizmok. A gerincoszloppal szoros funkcionális és anatómiai kapcsolatban állnak,a tarkótól a keresztcsontig páros izomoszlopként húzódva, illetve a csigolyák haránt és tövisnyúlványait összekötve fáradhatatlanul és kitartóan azon dolgoznak, hogy a gravitációval szemben egyenesen tartsák a törzsünket. Ha ezek az izmok ki vannak gyúrva, jelentős mértékben csökkentik a csigolyák közötti porckorongokra, szalagokra, csigolyák közötti kis ízületekre jutó terhelést. Nesze neked civilizációs hátfájás!
Szóval ők a mi törzsfeszítőink. A hasizmaink pedig a törzshajlítók. (Kicsit egyszerűsítek, mert félek egy részletes anatómiai kiselőadástól elkopnak az olvasók, hát nem lehet mindenki anatómia-rajongó) Mozgás közben a törzshajlító hasizmok és a törzsfeszítő mély hátizmok pillanatonkénti váltakozó tónusukkal egyensúlyozzák ki a törzset, vagyis mindkettőre egyformán szükségünk van a szép tartáshoz, ha már a Természetanya két lábra állított bennünket.
Igen ám, de a Természetanya jól kiszúrt a törzsfeszítőkkel. Mert szegénykéim jó mélyen helyezkednek el, ergo a fejlődésük, növekedésük látványban nem tudja felvenni a versenyt a hasizmokkal. Az átlag fitness vendég (tisztelet a kivételnek) meg az esztétikumra hajt. Ha betévedsz egy alakformáló órára, ahol az oktató az elején fel találja tenni a bűvös kérdést "mit szeretnétek ma csinálni?", hányszor hallasz olyan választ, hogy "legyen mély hátizom!". Én még sosem hallottam ilyet. Ellenben "hasazni" azt mindig akar a nép, az el nem maradhat. Hát persze, "hátazni" nem szeretünk, mert az nagyon fáááááj. Pont azért fáj, mert sosem gyúrunk rá, aztán amikor nagy ritkán kap egy kis extra terhelést, az ember majd' beszarik a fájdalomtól. Bevallom töredelmesen, én is ilyen átlag fitness vendég voltam. Na de most! Most jövendőbeli oktató vagyok.
Innentől kezdve eddig elhanyagolt törzsfeszítőim is kapnak a jóból, olyannyira, hogy tervbe vettem egy gerincgimnasztika továbbképzést. Mert bizony a naponta cipelt fitness-málha (a sporttáskám) jó súlyban van, húzza a gerincemet rendesen. A tartás, az pedig kell!

Ezt jó tudni! Köszi Kriszti.
VálaszTörlésTermészetanya, mint Teremtő, Mindenható? Luluka miféle vallási felekezet tagja lett? Nem is aerobikolni jársz te, most lebuktál... :)
VálaszTörlésDe Baló, hát tudtad, hogy fanatikus vagyok, nem? Az aerobik az én istenem! :)
VálaszTörlésÉn hallottam olyat aerobicon, amikor anno Kata (Centrumban) megkérdezte mit akartok, akkor hát volt a válasz!!!!
VálaszTörlésPap Viki