A DVD tornára akkor kaptam rá pár éve, amikor hirtelen herótom lett a konditeremtől, attól, hogy nincs levegő, csak büdösség, hogy fürtökben lógnak az emberek a gépekről csúcsidőben. Szépen beszereztem pár súlyzót (full extrás tesco-gazdaságos készlet tartóval, jó vétel volt, bár kicsit melós volt busszal hazaszállítani), aztán hadd szóljon. De valahogy nem volt olyan inspiráló a hangulat, kipróbáltam hát egy dvd tornát. Tudjátok, ahol Missz Fitnesskirálynő adja az ukászokat, valami szép medence, vagy tengerpart szélén, te meg nyomod otthon a szőnyegen. Aztán elkezdtem rohamos léptékben gyűjteni ezeket a tornákat, mert teljesen rákattantam.
De mekkora egy marha voltam! Most figyeljetek, előveszek néhány agyonlejátszott dvd-t, és elemezgetek kicsit. Nem mondom meg melyik fitnessceleb melyik dvd-je, nem a fikázás a cél, csak szeretném, ha látnátok, hogy attól, hogy valami népszerű, még nem feltétlenül jó. Sőt, kifejezetten káros is lehet. Meg szeretnék villogni, hogy milyen okosságokat tanul Luluka a Suliban :)
Luluka korszerű fitness tréninget tanul a Suliban, ami PREVENTÍV, vagyis célja az egészség megőrzése, a civilizációs nyavalyák megelőzése. Úgy vigyázunk az ízületeinkre meg a gerincünkre (meg a vendégére is persze), mint a szemünk fényére!
1. Nem úgy Missz Fitnesskirálynő, aki éppen a farizmokat készül agyondolgoztatni egy kellemes zöld pázsitos placcon, először az oldalán fekve, majd térdelőtámaszban. Bemelegítés nélkül persze, ennek a Királynőnek az nem az erőssége. Királynőnk gyakorlatozás közben arra buzdít, hogy nyugodtan gyere fel alkartámaszból, csináld nyújtott karral. Gyakorlatlan vendégünk itt fogja kinyírni a saját derekát, ha ne adj isten nem elég erősek a has-és gerincfeszítő izmai, hogy egyenesen tartsák a törzsét, és az ágyéki gerincszakasz beesik. És akkor ebben a pozícióban jön a gyilkos gyakorlat, egyik nyújtott láb kiemel oldalra, és ott emelget meg körözget. TILOS! Kizárt, hogy így tudod magad helyesen tartani, szerencsétlen gerinc csavarodik, dőlsz oldalra. Én sem bírtam soha csinálni, és még azt hittem én vagyok a gyenge. És ami a legszebb, a végén Királynőnk büszkén közli, hogy most aztán jól körbeégettük a csípőt! Égettük egy fenét, itt ugyan nem égett egy gramm zsír sem. Erősítettünk drágáim, fokoztuk az izomtónust!
2. Királynőnk egy másik gyakorlatsorozattal comfeszesítést hirdet. Itt még a gyakorlatok nem is olyan gázosak, jól bedurrantjuk az combfeszítőket, dógzik kicsit a farizom is. És a végére pont úgy érzed, hogy majd leszakad a lábad, és már jöhet is a jól megérdemelt nyújtás. Legalábbis jönne, de Királynőnknek ez még kevésbé az erőssége, mint a bemelegítés. Nyújtás nuku, tehát SEMMI! A szerencsétlen izmok meg rövidülnek.
3. Miss Fitnesskirálynő egy másik dvd-n gyúrja a hasizmokat vadul. Csak az a baj, hogy a csipőhorpaszt is legalább olyan vadul gyúrja, ha nem jobban, mint a hasizmokat. Ezt az izmot nem gyúrjuk! Rövidülésre hajlamos a lelkem, ugyanis állandóan használjuk a mindennapi életben. Akárhányszor leülsz, vagy járás közben emeled a lábad, a csípőhorpasz dógzik. Királynő hanyatt fekve meg lábat emelget, ráadásul súlyokkal a bokáján! TILOS! A lábaid éppen eléggé súlyosak önmagukban is, csípőhorpasz rövidül, ágyéki lordózis fokozódik, mert nem tudod leszorítani a derekadat. Aztán jönnek a derékfájdalmak huszonévesen... Hasizmok edzésénél a bordákat közelíted a medence felé, nem a lábadat emelgeted!
És még tudnék szemezgetni.
Már nem használom a dvd-ket. Vannak jó dvd-k, jó gyakorlatokkal, meg a tiltott gyakorlatokat is éppen ki lehet hagyni, és mást csinálni helyette. Csak legyetek egy kis fenntartással mindig, és ha valami ízületből fáj, akkor abbahagyni, de azonnal.
Én meg trenírozom saját magamat, ha már ezt tanulom...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése