2011. február 16., szerda

Hyper dilatatios secunder hypertrohphia

Sportszív...
A rendszeresen végzett aerob tréning hatására a szív bal kamrájának fala megvastagszik (izomból van a lelkem, és ugyi megbeszéltük, hogy ha az izom terhelést kap, akkor vastagodni fog), így egy összehúzódásra több vért képes szétpumpálni a szervezet minden csücskébe egészen a megszaporodott számú kapillárisok legeslegvégéig. És ez csak egy pozitív hatás a sok közül.
Szeretett anatómiám volt a menü a szombati oktatási napon, és végig azon túráztattam az agyam, hogy hogyan tudnám valami lelkesítő, kerek egész módon megfogalmazni, hogy miért KELL sportolni. Aztán gyütt a megváltó gondolat körímélen, és nem gondolkodtam tovább, mert ez olyan szép, hogy muszáj megosztanom:


"Az orvostudomány csodája

Az üvegben előtted van egy kapszula, a modern orvostudomány csodája, ami képes átírni a genetikai kódodat, segít megelőzni a szívbetegségek, a stroke, a cukorbetegség, az elhízás kialakulását, a daganatos megbetegedések, és az epekő kialakulását.
Ez a kapszula képes növelni az erődet, javítani a vérzsír szintedet.
A csontjaid erősebbek, ellenállóbbak lesznek. A szíved, az izmaid, az agyad kapillárishálózata gazdagszik, javul a vérátáramlás, az oxigén, és a tápanyagszállítás az ereidben.
A kapszula segít az étvágyadat kontrollálni, és hatására észrevétlenül is az egészségesebb ételeket fogod választani. Sokkal jobban érzed majd magad, sokkal fiatalabbnak, és sokkal hatékonyabban fogod égetni a zsírokat, ráadásul még az immunrendszered is egyre erősödik.

Ám van egy rossz hírem: nem létezik ilyen kapszula.
A recept: a mozgás."
Jonathan Shaw: The Deadliest Sin"

Szóval ha van kezed-lábad, nem köt ágyhoz valami komoly kórság, és képes vagy mozogni, de mégsem teszed, tessék nekiállni sportolni!!!!

Nincs időd, mi? Hát még akkor milyen kevés időd lesz, amikor fél napokat kell orvosi rendelőkben tölteni vizsgálatra várva, mert utolért egy civilizációs nyavalya.

Vagy azt gondolod neked nem kell, mert olyan jó kis alakod van így is. Most még. De egy jó kis alak is lehet belülről nagyon beteg, magas vérnyomású, összeszűkült erezetű, vagy gerincferdüléses, mert a gyenge izmok nem tartanak. Bocsika, ez nem mentség. A legtöbb ember esztétikai okokból sportol, ami nem baj, de igazából ez csak egy "mellék"hatás a sok közül.

Vagy az a nyüves lustaság? Fáááááradt vagyok... Mozgásra teremtettünk! Csak meg kell találni mindenkinek a neki tetsző formáját (a söröskorsó emelgetés az nem tartozik a megfelelő kategóriába:). És ha megtaláltad, többet soha nem kell rávenni, meg elszánni magad, meg újévi fogadalmat tenni, mert nem fogod tudni abbahagyni.

Így alakul ki a sportszív mind anatómiai, mind átvitt értelemben.

 

2 megjegyzés: